Follow The Head on Twitter

A leading day and boarding school for 4-13 year old boys and girls

Packwood library 2
Packwood girls in tree house
Packwood girls
Packwood lunch 2
Packwood house with cricket2
op croquet
Packwood snow fun
Packwood minibus fleet3

Governors & staff

 

Governors  
Mrs E M Lewis, Chair of Governors  
W A Johnston  
R C Morris  
D R Stacey  
R G Tovey   
Dr C Morton  
J M Ollier  
M Turner  
Mrs S A Rosser  
Mrs A Sandbach  
R W Jebb  
Mrs H Brown  
R L M Hackett  
Mrs F L Schofield  
Teaching staff Learning support staff
Clive Smith-Langridge BA, QTS
Headmaster
Jane Cooke BA, RSA Cert SpLD
Sally Smith-Langridge BSc, Dip RSA
Headmaster's Wife
Jean Herzog BA, PGCE, Dip SpLD
Nick Jones BEd, Cert Ed
Deputy Head, Science
Jo Kapella BSc, PGCE, Dip SpLD 
Sue Rigby BA, PGCE, Dip SpLD
Deputy Head, Head of Acorns, Head of LS, Latin, Designated Safeguarding Lead
Etsuko Koshika BA, JFL
Caz Besterman MA Cantab, PGCE
Head of Classics
Dianne Tyler BEd, Dip SpLD
Sarah Boutwood BA, PGCE 
Head of Music
 
Jenny Bright MA, BSc, PGCE
Packwood Acorns EYFS
Visiting staff
Roy Chambers MEd, BA, PGCE
Director of Studies, Head of English
John Arran
Guitar
Richard Cowley BA, PGCE
Head of Drama, Maths
Duncan Boutwood 
Singing
Paul Dougan MA
Head of Art
Natalie Clifton-Griffith
Singing
Roz Edwards BEd
Head of RS
Roselinde Glossop 
Piano
Martin Ford BEd
Maths, i/c New Children
Jane Hadwick
Piano
Catherine Hammond BA
History, Librarian, Teaching Assistant
Roy Johnson
Saxophone, Clarinet
Jean Herzog BA, PGCE, Dip SpLD
English, Maths, LS
Katherine Joyce
Percussion
Richard Herzog BEd
Head of Science
Olga Lewis
Piano
Sam Hughes MA, BEd
English
Jan Lumley
Flute, Clarinet, Bassoon, Oboe
Heidi Jones BSc
Asst Girls' Houseparent, Teaching Assistant
Jane Magee
Cello, Double Bass
Jo Lambkin BA, MCIL
Modern Foreign Languages
Elizabeth McEntee
Piano, Violin, Theory
Christopher Leese BA, PGCE
English, Maths, Boys' Houseparent
Harry Percy
Percussion
Sarah Lowe MA, BSc, PGCE
English, Maths
Edward Roberts-Malpass
Brass
James Mullock BA, PGCE
Geography, PSHE, Girls' Houseparent
Penny Robin Riddering
Harp
Helen Nogues BA, PGCE
Head of CDT
Jayne Robinson
Violin
Jerome Nogues BA, Cert Ed, QTS 
Head of Modern Foreign Languages
Jo Astbury
Swimming 
Kate Parry BEd
Head of PE
Darrell Corfield
Sports coach
Paul Phillips BSc, PGCE
Director of Sport, Science
James Davies
Golf
Stephen Rigby BA, PGCE
Head of IT, i/c Timebables
Sue Draper
Girls' Games
Sophie Stubbs BA, PGCE
Head of Maths
Charlie Goode
Tennis
Nicola Tomlins BEd
Packwood Acorns Year 2
David Gregory
Fencing
Bella Triance MSc, BSc, PGCE
Packwood Acorns Year 1
Dick Hilton
Archery
Ken Webster Cert Ed
English
Eve Jones
Girls' cricket
Nick Weston MA, PGCE
Head of History
Mike Markham
Tennis
Gail Wilkinson BA, PGCE
Head of Geography
Annie Moody
Ballet
Leanne Willis
Girls' Games, Teaching Assistant (Maternity leave)
Faith Page
Yoga
  Mike Pearce
Judo
  Steve Welti
Tennis
  Lowri Williams
Drama
Matrons Administrative & Support Staff
Ali Banks RGN
School Nurse
Natalie Shaw FCCA
Bursar
Sue Heath Emma Downes
Assistant Bursar
Caron Lane
Deputy Head Matron 
Jeremy Bayliss
IT Technician
  Fiona Bridge
OP Society Secretary
  Helen Cooper
Asst Secretary, Second-hand uniform
  Caroline Dougan
Headmaster's Secretary
  Jane Jones
Asst Secretary, Acorns Asst, School uniform
  Rosie Curran
Acorns Assistant
  Beth Mullock
Girls' Houseparent
  Nathalie Kelk
Graduate Assistant
  Matt Stone
Graduate Assistant
  Milla Harvey-Scholes
Gap Student
  Harry Spain
Gap Student